W każdy poniedziałek w IV LO w Łukowie w ramach projektu "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim", odbywają się zajęcia laboratoryjne z chemii, w których uczestniczy młodzież z klas o profilu biologiczno - chemicznym.
Uczniowie pod kierunkiem p. Pawła Piszcza uczą się m.in. prawidłowego posługiwania się pipetą i biuretą.
W ramach projektu powiatowego "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim dla szkół ponadpodstawowych" w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie uczniowie klas o profilu biologiczno- chemicznym uczestniczą w zajęciach dodatkowych z biologii. Dzisiejsze były poświęcone ogólnym zasadom prowadzenia obserwacji mikroskopowej oraz obserwacji preparatów trwałych.
Młodzież pracuje wspólnie z p. Katarzyną Grzyb.
W naszej szkole od maja realizowane są zajęcia rozwijające z języka rosyjskiego. Do projektu "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim dla szkół ponadpodstawowych" przystąpiło 24 uczniów. Młodzież pod kierunkiem p. Elżbiety Stadnik-Kowalczyk doskonali swoje umiejętności językowe w zakresie czterech sprawności : rozumienia tekstu ze słuchu, rozumienia tekstu pisanego, środków językowych oraz formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych. Uczniowie pracują w 3 grupach.
Na zdjęciu uczestnicy projektu z grupy 2 ćwiczą komunikację i rozumienie tekstu słuchanego z działu tematycznego "Miejsce zamieszkania"
Od maja uczniowie IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie uczestniczą w zajęciach rozwijających z języka angielskiego „Expand your horizons”. Zajęcia odbywają się w ramach projektu unijnego „Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim dla szkół ponadpodstawowych” i mają na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie czterech sprawności językowych.
Uczniowie pod kierunkiem p. Marzeny Miazek-Banach omawiają temat „Wielokulturowość Wielkiej Brytanii”.
W maju w naszej szkole, w ramach projektu "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim", odbyły się spotkania grup TIK-chemia i TIK-biologia. Uczniowie pod kierunkiem p. Anety Izdebskiej Chadaj opracowali logo dla każdej z grup, ustalenia warunków współpracy oraz wszyscy uczestnicy spotkań grup, zarówno biologicznej jak i chemicznej, tworzyli strony przedstawiające projekt z ich punktu widzenia. Stworzone strony mają być docelowo połączone w całość, osobną dla obydwu grup. Będzie to spójne połącznie pracy wszystkich biorących udział w projekcie.
W IV LO w Łukowie realizowany jest projekt "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim". Częścią tego projektu są prowadzone przez panią Renatę Zdanikowską zajęcia "Edukacja medialna", w ramach których młodzież poznaje tajniki dziennikarskiego rzemiosła, doskonali kompetencje językowe i uczy się tego, na czym polega magia słowa. Na odbywających się cyklicznie spotkaniach uczniowie poznali kodeks etyki dziennikarskiej, kartę etykiety polskich mediów, cechy gatunków publicystycznych i przeszli przyspieszony kurs tworzenia reportażu.
W ramach projektu powiatowego ,,Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim dla szkół ponadpodstawowych'' w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie uczniowie uczestniczą w zajęciach rozwijających z j. angielskiego. Przedstawiona na zdjęciach grupa zajęciowa pracuje z p. Katarzyną Milewską.
Na dzisiejszych zajęciach młodzież poznawała czasowniki modalne. Tworzyła z nimi spekulacje dotyczące różnych ilustracji.
Od maja w naszej szkole realizowane są zajęcia z ekotransformacji w ramach projektu "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach systemu kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim dla szkół ponadpodstawowych". Uczniowie klas I i II pracują pod kierunkiem p. Moniki Płodzień-Pulik.
Temat dzisiejszych zajęć - oszczędzanie energii jest lepsze niż jej zużycie.
Uczniowie w ramach zajęć rozwijających z języka rosyjskiego opisywali osoby wykorzystując przymiotniki określające wygląd zewnętrzny i cechy charakteru. Spośród umiejętności językowych doskonalili rozumienie tekstów że sluchu.
Młodzież kl. IIIB, IIIE i IVB IV LO uczestniczyła w wykładach przyrodniczych w ramach realizacji projektu „Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim”.
Tematyka wykładów:
- dr Patrycja Dołowy – Od teatru anatomicznego do chirurgii robotowej, Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego
- prof. dr hab. Marek Żabka – Od małpy do człowieka: krótka historia Homo sapiens Instytut Nauk Biologicznych, Uniwersytet w Siedlcach
- dr Wiktor Niedzicki – Kosmos w naszym domu dr Wiktor Niedzicki - popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki związany z Politechniką Warszawską
- dr hab. Beata Jakubik - Co łączy antropologię z nauką o żywieniu? (Instytut Nauk Biologicznych, Uniwersytet w Siedlcach).
Młodzież kl. IIIB i IIIE IV LO uczestniczyła w wykładach i warsztatach o tematyce chemicznej, które odbyły się w Instytucie Nauk Chemicznych na Uniwersytecie w Siedlcach, w ramach realizacji projektu "Edukacja, kwalifikacje i kompetencje w ramach kształcenia ogólnego w Powiecie Łukowskim".
Tematyka zajęć:
1. Jak wygląda praca studentów w laboratorium chemii analitycznej - dr Joanna Jabłońska
2. Aspiryna-125 lat niezwykłego leku - dr hab. Ewa Wolińska
3. Podstawy miareczkowania - dr Joanna Jabłońska
4. Metale - zastosowania w chemii nieorganicznej - mgr inż. Patryk Wójcik
5. Chemia na zdrowie - dr Barbara Pezler, mgr Karolina Bojar i studenci z Koła Naukowego Chemików Spectrum.