Międzynarodowy projekt współpracy ze szkołami partnerskimi, realizowany w roku szkolnym 2024/2025
Szkoły uczestniczące:- IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Łuków, Polska
- IES La Guineueta, Barcelona, Hiszpania,
- IISS "F. Selmi" di Modena, Włochy,
- Berufskolleg Lübbecke, Lübbecke, Niemcy,
- Freiherr-vom-Stein-Berufskolleg, Minden, Niemcy,
- Yahya Akel Fen Lisesi, Yenişehir, Turcja,
- Agrupamento de Escolas D. Maria II, Sintra, Cacém, Portugalia
Członkowie grupy: Paweł Białach, Mikołaj Brych, Anna Goławska, Szymon Goławski, Emilia Krasuska, Kamil Krasuski, Natalia Król, Maria Manowiec, Amelia Mościcka, Alicja Szcześniak, Sebastian Świderski.
Koordynator szkolnego projektu: Anna Sałasińska
Zadaniem projektu jest zbadanie wartości i potencjału dawania rzeczom — czy to dobrom materialnym, relacjom, czy nawet pomysłom — drugiej szansy. Głównym tematem „Second Best” jest krytyczna analiza i omówienie korzyści płynących z przyjmowania drugiej szansy w świecie zdominowanym przez kulturę jednorazowości. Niezależnie od tego, czy jest to smartfon, przyjaźń czy praca, atrakcyjność czegoś nowego często przewyższa potencjalną wartość tego, co już mamy. Ta mentalność jest nie tylko kosztowna pod względem zasobów i finansów, ale ma również znaczący wpływ na środowisko. Dając produktom drugie życie, możemy znacznie zmniejszyć ilość odpadów i oszczędzać zasoby.
Projekt ten bada również szersze implikacje sposobu myślenia „second best” w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wybierając ponowne wykorzystanie, recykling i naprawę, zmniejszamy nasz ślad węglowy, możliwe jest oszczędzanie zasobów i przyczynienie się do bardziej zrównoważonej przyszłości.
Efekty pracy nad projektem można obejrzeć na: